Ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół liceów, techników i szkół branżowych drugiego stopnia w czwartek rozpocznie egzaminy maturalne.
Matury potrwają od 4 do 23 maja. Egzamin w nowej formule po raz pierwszy napiszą absolwenci czteroletniego liceum.
Każdy zdający musi podejść do trzech egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym – z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a także do minimum jednego egzaminu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Żeby zdać maturę, trzeba mieć minimum 30 procent punktów możliwych do zdobycia z każdego przedmiotu obowiązkowego.
W tym roku, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, na maturę wracają obowiązkowe egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
W przypadku matury ustnej z języka polskiego, absolwenci czteroletniego liceum będą musieli samodzielnie przygotować wypowiedzi, powiedział dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – Marcin Smolik:
„Maturzysta wygłasza dwie wypowiedzi monologowe. Pierwsza wypowiedź monologowa to jest wypowiedź dotycząca zagadnienia jawnego. Te zagadnienia były opublikowane już we wrześniu 2021 roku. I drugie zadanie, to jest zadanie niejawne. Czyli maturzysta wylosuje jakieś pytanie, to może być fragment powieści, fragment wiersza, reprodukcja jakiegoś obrazu, czy zdjęcie rzeźby i do tego tekstu kultury będzie pytanie” – dodał Marcin Smolik.
W tym roku do matur przystąpi też 55 tysięcy osób, które chcą zdać egzamin lub podwyższyć wynik z lat ubiegłych, a także 150 uczniów – uchodźców z Ukrainy.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!