Świat

Francja i Australia zawarły umowę ws. produkcji pocisków dla Ukrainy

30/01/2023 0 komentarzy

Francja i Australia zawarły umowę w sprawie produkcji pocisków artyleryjskich dla Ukrainy. Poinformowano o tym podczas spotkania w Paryżu z udziałem ministrów spraw międzynarodowych i obrony obu krajów. Pierwsze dostawy francusko-australijskiej amunicji mają rozpocząć się jeszcze w tym kwartale.

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu ogłosił, że pociski dla Ukrainy wyprodukuje francuska firma zbrojeniowa Nexter. Strona australijska zapewni między innymi dostawy prochu artyleryjskiego. „Kilka tysięcy 155 milimetrowych pocisków zostanie wyprodukowanych wspólnie, dzięki bezprecedensowemu partnerstwu między Australią i Francją” – oświadczył polityk. Sebastien Lecornu podkreślił, że oba kraje chcą zapewnić Ukrainie długotrwałe wsparcie. „Firmy otrzymały od naszych rządów mandat, aby stworzyć solidną i stabilną w czasie ofertę, która zapewni niezawodne dostawy dla ukraińskiej armii” – zadeklarował francuski minister obrony. 

Jego australijski odpowiednik Richard Marles podkreślił, że oba kraje chcą tym sposobem umożliwić Ukrainie „przetrwanie konfliktu i zakończenie go na własnych warunkach”.

Dzisiejsze francusko-australijskie rozmowy w Paryżu to kolejny krok w kierunku odbudowy stosunków dyplomatycznych między tymi krajami. Kryzys na linii Paryż-Canberra nastąpił w 2021 roku po tym, jak australijski rząd zerwał kontrakt na dostawę francuskich okrętów podwodnych. 

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych