Francja i Australia zawarły umowę ws. produkcji pocisków dla Ukrainy

0
137
Fot. The Independent
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Francja i Australia zawarły umowę w sprawie produkcji pocisków artyleryjskich dla Ukrainy. Poinformowano o tym podczas spotkania w Paryżu z udziałem ministrów spraw międzynarodowych i obrony obu krajów. Pierwsze dostawy francusko-australijskiej amunicji mają rozpocząć się jeszcze w tym kwartale.

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu ogłosił, że pociski dla Ukrainy wyprodukuje francuska firma zbrojeniowa Nexter. Strona australijska zapewni między innymi dostawy prochu artyleryjskiego. „Kilka tysięcy 155 milimetrowych pocisków zostanie wyprodukowanych wspólnie, dzięki bezprecedensowemu partnerstwu między Australią i Francją” – oświadczył polityk. Sebastien Lecornu podkreślił, że oba kraje chcą zapewnić Ukrainie długotrwałe wsparcie. „Firmy otrzymały od naszych rządów mandat, aby stworzyć solidną i stabilną w czasie ofertę, która zapewni niezawodne dostawy dla ukraińskiej armii” – zadeklarował francuski minister obrony. 

Jego australijski odpowiednik Richard Marles podkreślił, że oba kraje chcą tym sposobem umożliwić Ukrainie „przetrwanie konfliktu i zakończenie go na własnych warunkach”.

Dzisiejsze francusko-australijskie rozmowy w Paryżu to kolejny krok w kierunku odbudowy stosunków dyplomatycznych między tymi krajami. Kryzys na linii Paryż-Canberra nastąpił w 2021 roku po tym, jak australijski rząd zerwał kontrakt na dostawę francuskich okrętów podwodnych. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!