Premier Mateusz Morawiecki mówił w Otwocku, że proponowane przez rząd rozwiązania mają spowodować obniżenie ceny tego surowca do 1500 złotych brutto.
“To powoduje, że czy importer ściągnie ten węgiel po 2400 czy po 2600 brutto to za każdym razem, poprzez interwencję państwa, obniżamy cenę do 1500 złotych brutto. Każdy samorząd będzie mógł kupić ten węgiel od naszych importerów i dystrybuować”- podkreślał premier. Maksymalna cena sprzedaży ma wynieść 2000 złotych.
“Dzisiaj, poprzez nasze działania, wchodzimy z działaniem interwencyjnym, które ma doprowadzić do obniżki tej ceny węgla. Kiedy UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel, to od razu wiedzieliśmy, że może być go za mało i spółki podlegle wicepremierowi Jackowi Sasinowi zaczęły importować węgiel z różnych kierunków świata, także tych, które dotychczas nie istniały na naszej mapie importu”- mówił premier.
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że ustawa będzie szybko przeprocedowana przez Senat i podpisana przez prezydenta.
“Artykuły tej ustawy będa działały na korzyść mieszkańców z mocą wsteczną, więc każdy, kto już chce ściągać węgiel do składów, to może to robić”- podkreślał pemier w Otwocku.
Jeśli chodzi o sposób dystrybucji- jak wyjaśniał pemier- może gmina to robić sama, może robić to gmina w porozumieniu z innymi gminami, spółka komunalna gminy lub np. skład węglowy, z którym gmina podpisze odpowiednie umowy.
Szef rządu dodał, że jest po spotkaniu ze zrzeszeniami gmin, ze stowarzyszeniami powiatów, Związkiem Miast Polskich, i Unią Metropolii Polskich. “Dziś rano widziałem się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Wszyscy potwierdzają możliwość realizacji tego zadania wg modelu, który zaplanowaliśmy razem z premierem Jackiem Sasinem”- mówił w Otwocku premier Mateusz Morawiecki.
#polskieradio
Polub Nas!
POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!
e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300
Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!