Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) planuję wprowadzenie nowych oznaczeń na opakowaniach żywności i napojów, aby pomóc konsumentom wybierać lepsze dla ich zdrowia produkty i tym samym walczyć z rosnącym problemem otyłości.
Etykiety będą informować o podwyższonym poziomie soli, tłuszczów nasyconych lub cukru – składników najczęściej występujących w przetworzonej żywności, która mimo bijących na alarm dietetyków i lekarzy najczęściej znajduje się w wózkach zakupowych obywateli USA.
FDA rozważa dwa rodzaje oznaczeń, które mogłyby pojawić się na przedniej części opakowań żywności. Jedną opcja to etykieta sygnalizująca wysoki poziom dodanych cukrów, tłuszczów nasyconych lub sodu – produkty zawierające 20% lub więcej zalecanej dziennej dawki tych składników na porcję byłyby oznaczone jako „wysoki poziom”.
Drugą opcja to system kolorowych etykiet, które informują, ile nasyconych tłuszczów, soli i dodanych cukrów zawiera jedną porcja produktu.
Dodatkowo produkty zawierające 5% lub mniej zalecanej dziennej wartości tych składników otrzymałyby zieloną etykietę „niski poziom” a te, które mieszczą się pomiędzy byłyby oznaczone kolorem żółtym, wskazując „średni poziom” danego składnika.
Niektórzy eksperci od żywienia oraz politycy, w tym Senator Bernie Sanders, przewodniczący senackiej komisji zdrowia, uważają jednak, że proponowane przez FDA etykiety mogą być zbyt niejasne, aby skutecznie chronić zdrowie Amerykanów. Dodatkowo Sanders zgłosił już własną ustawę, która ma na celu nakładanie ostrzeżeń na żywność zawierającą niezdrowe składniki.
Podobny do proponowanego przez FDA system ostrzegawczy funkcjonuje już w Chile, gdzie stosuje się czarne, ośmiokątne etykiety, aby podkreślić wysoką zawartość kalorii, tłuszczów nasyconych, soli lub cukru w danym produkcie. Eksperci wskazują, że takie proste ostrzeżenia, jak te stosowane w Chile, a także w Meksyku, Peru i Izraelu, są bardziej efektywne w pomaganiu konsumentom w rozpoznawaniu niezdrowych produktów.
Przedstawiciele przemysłu spożywczego sprzeciwiają się nowym oznaczeniom na przedniej stronie opakowań. Zwracają też uwagę, że dodatkowe oznaczenia mogą prowadzić do wzrostu kosztów żywności. Jednak badania sugerują, że bardziej przejrzyste oznakowanie może pomóc konsumentom podejmować zdrowsze decyzję, a także zmniejszyć związane z otyłością choroby i koszty opieki zdrowotnej.