Wiadomości USA

SpaceX: misja z pierwszym komercyjnym spacerem kosmicznym

10/09/2024 0 komentarzy

Ruszyła misja Polaris Dawn firmy SpaceX, której celem jest pierwszy w historii komercyjny spacer kosmiczny w odległości 700 kilometrów od Ziemi. Rakieta z czteroosobową załogą wystartowała z centrum kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie.

Misja jest opłacana i dowodzona przez amerykańskiego miliardera Jareda Isaacmana. Rakietą steruje emerytowany pilot sił powietrznych USA, a na jej pokładzie znajdują się jeszcze dwie inżynierki Space X. Spacer ma odbyć się w czwartek lub piątek po 8:00 czasu obowiązującego w Polsce. 

Po spacerze kosmicznym, w którym udział wezmą dwie osoby, w tym Isaacman, misja poleci jeszcze dalej i zawiśnie w odległości 1400 kilometrów od Ziemi. Żaden człowiek nie był tak daleko od Ziemi od czasów zakończenia programu Apollo w latach 70. Dla porównania: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna unosi się 400 kilometrów na Ziemią, a Teleskop Hubble’a – 515 kilometrów.

Astronauci sprawdzą działanie nowych skafandrów oraz przeprowadzą około czterdziestu testów, głównie dotyczących komunikacji z innymi statkami. W czasie misji otrzymają dawkę promieniowania kosmicznego równą tej, jaką otrzymują astronauci podczas trzymiesięcznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Informacje na temat działania skafandrów oraz poziomu napromieniowania uczestników misji Polaris Dawn mają być kluczowe podczas planowania przyszłych misji na Księżyc oraz na Marsa.

campaign

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

NAPISZ: [email protected] – WYŚLIJ SMS: 224-493-8626

campaign

ZOSTAW KOMENTARZ

AKTUALNOŚCI
up
09 Feb
NEWS
Dziś wielkie sportowe święto w USA. FINAŁ Super Bowl
09 Feb
NEWS
Dzwońcie do naszego radiotonu od 7.00AM do 7.00 PM - 847.593.1030
09 Feb
NEWS
Radioton Daru Serca. Mamy już 264 000 dolarów dla chorych dzieci
down
Najnowsze Wiadomości
Dla chorych dzieci już 264 000 dolarów! Wielki sukces Polonii, Polskiego Radia 1030 i Radia Deon 104.7FM
USA mają częściowo wznowić finansowanie programów pomocy medycznej
Kosmiczne śmieci zagrożeniem dla lotnictwa w Stanach Zjednoczonych