Sezon huraganów na Atlantyku wszedł w swoją ”teoretycznie” najintensywniejszą fazę. To własne od końca sierpnia do połowy października zawsze występuje największe zagrożenie tego typu żywiołem. Paradoksalnie wiele wskazuje na to, że po pierwszych historycznie niebezpiecznych trzech miesiącach sezonu, kiedy to wystąpiły dwa bardzo niebezpieczne huragany, obecnie następuje stagnacja.
Ten sezon huraganów wprawia ekspertów w zakłopotanie i przeczy prognozom. Jest początek września – to powinien być najbardziej pracowity okres sezonu huraganów. Synoptycy przewidywali, że ten będzie bardzo intensywny i niebezpieczny. Zamiast tego Ocean Atlantycki jest spowity rzadką i dziwną ciszą, która zdezorientowała synoptyków i zmieniła ich oczekiwania. Cała ta sytuacja może być zapowiedzią tego, co nastąpi, gdy planeta stanie się cieplejsza. Pomimo idealnych warunków, które napędzały prognozy przedsezonowe dotyczące ponad 20 tropikalnych burz i huraganów, żadne takie zjawisko nie utworzyło się na Atlantyku od połowy sierpnia – to seria nieporównywalna od 56 lat.
Na dziwny sezon huraganów wpłynęły ekstremalne warunki atmosferyczne, które są produktem ubocznym zmiany klimatu spowodowanej zanieczyszczeniem paliwami kopalnymi – komentują eksperci.
Może to być również odpowiedzią na bardziej zmienne zachowanie burz w przyszłości. Naukowcy od dawna twierdzą, że ocieplający się świat ostatecznie doprowadzi do występowania mniejszej liczby, ale silniejszych burz.