USA: stan Iowa może zakazać aborcji po 6. tygodniu życia dziecka

0
Fot. Iowa Capital Dispatch
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Zakaz aborcji po szóstym tygodniu życia dziecka w amerykańskim stanie Iowa jest legalny. Tak orzekł Sąd Najwyższy stanu, uchylając orzeczenie sądu niższej instancji, które blokowało wejście w życie ustawy z 2023 roku.

W ubiegłym roku Iowa wprowadziła prawo, które zakazywało aborcji – poza niektórymi przypadkami medycznymi, ciążami z gwałtu i kazirodztwa – po sześciu tygodniach od poczęcia lub od momentu wykrycia tętna dziecka. To ten sam moment, gdy wykrywalna jest czynność serca. Kwestionowały to organizacje aborcyjne, orzeczenie wydał sąd niższej instancji. Teraz Sąd Najwyższy Iowy stwierdził większością 4 do 3, że ustawa stanu nie narusza praw obywateli.

Sędzia Matthew McDermott napisał w opinii, że tamtejsza konstytucja nie przewiduje prawa do aborcji, bo nie jest ono głęboko zakorzenione w historii i tradycji tego stanu. Jak zauważył, zabijanie dzieci było zabronione od czasów przyjęcia konstytucji w latach 40. XIX wieku aż do orzeczenia Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe v. Wade w 1973 roku. Jego zdaniem zakaz aborcji po szóstym tygodniu ciąży wpisuje się w interes państwa, jakim jest ochrona życia nienarodzonego. Jednak prezes Sądu Najwyższego Susan Christensen w sprzeciwie napisała, że ​​decyzja pozbawia kobiety ich cielesnej autonomii.

Pięć lat temu w stanie nie udało się wprowadzić takiej regulacji, bowiem obowiązywał wyrok Roe v. Wade. Został jednak odrzucony przez federalny Sąd Najwyższy w 2022 roku, dzięki czemu ogólnokrajowe prawo do aborcji zostało uznane za niezgodne z amerykańską konstytucją.

Iowa jest kolejnym amerykańskim stanem, który wprowadził prawo lepiej chroniące życie nienarodzonych. Dotychczas aborcje były tam przeprowadzone do 20. tygodnia ciąży.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!