Biały Dom apeluje o spokój w Kenii

0
Fot. citizen.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Biały Dom apeluje o spokój w Kenii. Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa poinformowała, że Stany Zjednoczone monitorują sytuację w stolicy kraju Nairobi. “Potępiamy przemoc w każdej formie i nawołujemy do zachowania spokoju” – powiedział rzecznik prasowy rady.

W stolicy Kenii Nairobi w starciach z policją, która użyła ostrej amunicji i gazu łzawiącego, zginęło pięć osób, a 31 zostało rannych – podała organizacja pozarządowa Kenijskie Stowarzyszenie Medyczne. Inne źródła informują o 10 zabitych i 50 rannych. Do starć protestujących z policją doszło po uchwaleniu przez parlament w Kenii podwyżki podatków.

Wczoraj ambasada Polski w Kenii wydała oświadczenie, w którym apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz podporządkowanie się decyzjom sił porządkowych. Dyplomaci proszą o monitorowanie lokalnych mediów, unikanie demonstracji i zatłoczonych miejsc, a także o unikanie podróży po zmroku. “Ambasada w Nairobi zaleca osobom planującym podróż do Kenii o zarejestrowanie się w Portalu Odyseusz: www.odyseusz.msz.gov.pl” – napisano na stronie polskiej placówki dyplomatycznej.

W opublikowanym oświadczeniu ambasadorzy w Kenii zaapelowali o znalezienie pokojowego rozwiązania konfliktu, który powstał wokół nowelizacji prawa podatkowego. “Jesteśmy głęboko zaniepokojeni przemocą, do jakiej doszło w wielu częściach Kenii. Jako przyjaciele i partnerzy tego afrykańskiego kraju zwracamy uwagę na to, że konstytucja Kenii zapewnia prawo do pokojowych protestów.

Jest nam przykro z powodu ofiar śmiertelnych i rannych w tym konflikcie. Cieszymy się, że młodzi ludzie wyrażają swoje zdanie w sprawach kluczowych dla kraju. Jednak porozumienie można osiągnąć tylko poprzez konstruktywny dialog” – napisano w oświadczeniu.

Protestujący sprzeciwiają się podwyżkom podatków w kraju, który boryka się z kryzysem i rosnącymi kosztami utrzymania. Z tego powodu wielu demonstrujących domaga się również ustąpienia urzędującego prezydenta Williama Ruto.

Zamieszki w Kenii trwają od tygodnia, do tej pory miały w większości pokojowy przebieg.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!