USA: cztery sprawy sądowe Donalda Trumpa

0
Fot. Politico
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

5 listopada Donald Trump zmierzy się z Joe Bidenem w wyborczym rewanżu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym razem wystartuje jednak jako skazany przestępca. Poza procesem, który zakończył się wczoraj czekają go jeszcze trzy inne sprawy karne, które nie zostały jeszcze osądzone.

Pierwsza z nich dotyczy tego, czy Donald Trump spiskował, aby unieważnić swoją porażkę w wyborach w 2020 roku z Joe Bidenem. Prokuratorzy federalni zarzucają mu, że naciskał na urzędników, aby odwrócili wyniki, świadomie rozpowszechniał kłamstwa na temat oszustw wyborczych i starał się wykorzystać zamieszki na Kapitolu 6 stycznia 2021 r., aby opóźnić certyfikację zwycięstwa Bidena i pozostać u władzy. Sprawa została odroczona na czas nieokreślony, a proces może nie odbyć się przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA.

Druga sprawa dotyczy oskarżenia o spiskowanie w celu unieważnienia porażki Trumpa w stanie Georgia w wyborach w 2020 roku, w którą oprócz niego zamieszanych jest 18 innych podejrzanych. Dochodzenie podjęto po wycieku rozmowy telefonicznej , w której były prezydent poprosił najwyższego urzędnika wyborczego stanu Georgia o „znalezienie 11 780 głosów”. Prokuratorzy chcą, aby sprawa rozpoczęła się w sierpniu, ale data nie została jeszcze ustalona.

Trzecia sprawa dotyczy niewłaściwego obchodzenia się z tajnymi dokumentami przez byłego prezydenta. Po zakończeniu sprawowania urzędu, Donald Trump miał zabrać z Białego Domu dokumenty do swojej rezydencji Mar-a-Lago. Miał też utrudniać próby odzyskania plików przez agentów FBI. Większość zarzutów w tej sprawie dotyczy umyślnego przechowywania wrażliwych informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Sędzia nadzorujący sprawę odwołał datę rozprawy – pierwotnie wyznaczoną na 20 maja – i nie przełożył jej na inny termin.

Donald Trump nie przyznał się do winy we wszystkich tych sprawach. W teorii, jeśli sąd uzna go winnym w którejkolwiek z nich, były prezydent może nawet trafić do więzienia. Jednak cały proces zamknięcia byłego prezydenta jest na tyle skomplikowany, że wielu ekspertów uważa wyrok więzienia za mało prawdopodobny.

Aktualnie żadna ze spraw nie wpływa na start w tegorocznych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się w listopadzie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!