Zaćmienie słońca w USA

0
Fot. NASA/ABC Chicago
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziesiątki milionów Amerykanów czekają na niecodzienne przeżycie. W Stanach Zjednoczonych dochodzi dziś do całkowitego zaćmienia słońca. Zjawisko to będzie można obserwować w pasie o przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów.

Za niecałą godzinę księżyc całkowicie przesłoni słońce w stanie Teksas. Następnie jego cień przez godzinę przemieszczać się będzie na północny-wschód kraju. Jako ostatni zobaczą je mieszkańcy stanu Maine. Całkowite zaćmienie będzie widoczne w pasie o szerokości ponad 160 kilometrów zamieszkanym przez 32 miliony Amerykanów. Kolejne miliony przybyły tam samochodami i samolotami. W najlepszych do obserwacji miejscach powstały rozległe pola namiotowe. Powszechnie organizowane są koncerty, pikniki naukowe i imprezy religijne. W pasie zaćmienia ceny hoteli i moteli kilkakrotnie poszły w górę. Na drogach utworzyły się korki. 

Prezydent Joe Biden zaapelował do Amerykanów by rozkoszując się niecodziennym zjawiskiem zadbali o swój wzrok. Specjalne okulary przez które można patrzeć na słońce podczas częściowego zaćmienia zostały jednak w wielu miejscach wyprzedane. Część Amerykanów będzie prowadzić obserwacje przy pomocy prowizorycznych instrumentów – na przykład przedziurawionych kartonowych pudełek. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!