Donald Trump wygrał prawybory w Karolinie Południowej

0
Fot. ABC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Donald Trump odniósł zdecydowane zwycięstwo w sobotnich prawyborach Partii Republikańskiej w Karolinie Południowej, kontynuując serię zwycięstw w każdej dotychczasowej rundzie nominacyjnej Republikanów. Sobotnie zwycięstwo sprawia, że ma szansę na zapewnienie sobie nominacji prezydenckiej w ciągu najbliższego miesiąca. Porażka dla byłej gubernator Karoliny Południowej, Nikki Haley, to cios dla niej w jej rodzinnym stanie.

Do ‘wzięcia” było w sumie 50 delegatów, którzy w tym stanie dzieleni są między zwycięzcę w całym stanie a zwycięzców w poszczególnych okręgach wyborczych. Donald Trumpa dominował w sondażach po wyjściu z lokali wyborczych i może on odnieść pełne zwycięstwo, a Okręg Wyborczy nr 1 w Charleston w Karolinie Południowej oferuje najlepsze szanse dla Niki Haley na zdobycie delegatów.

Po swoim zwycięstwie w sobotę Donald Trump wydaje się pewnie zmierzać do nominacji prezydenckiej, mimo zarzutów kryminalnych i setek milionów dolarów do zapłacenia w karach. Może on zdobyć wymagane 1,215 delegatów do połowy maraca, bo wiele stanów przeprowadzi prawybory w tzw. “Super Wtorek” 5 marca. “Nigdy nie było takiego ducha,” powiedział Donald Trump na swojej wieczornej imprezie wyborczej – “Nigdy nie widziałem, by Partia Republikańska była tak zjednoczona.”

Sondaż wyjściowy NBC pokazuje, że Trump i Haley toczyli zaciętą walkę o głosy republikanów z dyplomami uczelni wyższych: Trump z 51% do 47% Haley. Natomiast Donald Trump miał miażdżącą przewagę wśród większej grupy wyborców nieposiadających dyplomów uczelni wyższych: Trump 74%, Haley 26%. W swojej kampanii wyborczej Niki Haley niejednokrotnie podkreślała, że jest kandydatem który posiada siłę umysłową i fizyczną, której brakuje, jak twierdziła, Trumpowi ze względu na jego zaawansowany wiek. Jednak sondaże wyjściowe pokazały, że 38% wyborców uznało, że tylko Trump ma siłę fizyczną i umysłową potrzebną do pełnienia urzędu prezydenta, podczas gdy tylko 26% odpowiedziało, że tylko Haley ją posiada. Sondaże pokazały także, że podczas gdy 57% wyborców biorących udział w prawyborach w Karolinie Południowej sądziło, że Haley prawdopodobnie pokona Bidena, to aż 83% uważało, że Trump prawdopodobnie to zrobi.

Dla Haley, która pełniła funkcję gubernatora Karoliny Południowej, zanim została ambasadorem USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w rządzie prezydenta Donalda Trumpa, ta porażka była szczególnie brutalna. Zwycięstwo Trumpa jest zaliczane do najbardziej jednostronnych w prawyborach partii republikańskiej w Karolinie Południowej od czasu, gdy prezydent George H.W. Bush pokonał Pata Buchanana, o ponad 40 punktów procentowych w 1992 roku.

Ale Haley wyraźnie zaznaczyła, że porażka w jej rodzinnym stanie w sobotę nie zmusi jej do wycofania się z wyścigu w najbliższym czasie, zobowiązując się do prowadzenia kampanii aż do przyszłomiesięcznych prawyborów w czasie “Super Wtorku”. Już teraz zaplanowała podróż przez cały kraj, aby udać się do stanów w których prawybory odędą się 5 marca. Na swojej imprezie wyborczej w Charleston, Niki Haley powtórzyła, że walczy dalej, mówiąc: “Jestem wdzięczna, że dziś nie jest końcem naszej historii.” Chociaż pogratulowała Trumpowi zwycięstwa, powiedziała, że nie wierzy, że może on pokonać Bidena. “Dziś, w Karolinie Południowej, otrzymujemy około 40% głosów,” powiedziała, dodając, “Jestem księgową. Wiem, że 40% to nie 50%. Ale wiem również, że 40% to nie jakaś mała grupa, to ogromna liczba grupa wyborców, którzy mówią, że chcą alternatywy.”

Niki Haley dodała na koniec: “Powiedziałam wcześniej w tym tygodniu, że bez względu na to, co się wydarzy w Karolinie Południowej, będę kontynuować moja kampanię w wyborach prezydenckich,” dodała. “Jestem kobietą honoru, dotrzymuję słowa”

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!