Joe Biden: Nie możemy wycofać poparcia dla Ukrainy

0
Biden
Fot. Fox Business/AP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że jego kraj nie może wycofać swojego poparcia dla Ukrainy. Zapowiedział, że weźmie udział w telekonferencji z przywódcami Unii Europejskiej, NATO i Grupy G7 na temat Ukrainy. Na spotkaniu z gubernatorami w Białym Domu amerykański prezydent zaznaczył w przeddzień drugiej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę, że rosyjski przywódca Władimir Putin popełnił błąd, atakując ten kraj.


“Dwa lata temu, krótko przed świtem, rosyjskie wojsko przekroczyło granicę z Ukrainą. Putin uważał, że może złamać opór ludzi cieszących się wolnością, że dosłownie może ich rozjechać czołgami. Minęły dwa lata, które pokazały, jak bardzo się mylił. Nie jest w stanie złamać ducha Ukraińców, Kijów nadal się broni. Ukraina jest wciąż wolna” – podkreślił. Joe Biden powiedział, że Ukraina się broni dzięki jej nieustraszonym obrońcom, jak również dzięki USA. “Pamiętajcie, Stany Zjednoczone stworzyły koalicję składająca się z ponad 50 krajów wspierającą Ukrainę. Doprowadziliśmy do zjednoczenia i rozszerzenia NATO. Nie możemy się teraz wycofać” – argumentował.


Joe Biden podkreślił też, że pakiet sankcji nałożonych ostatnio na Rosję ma związek zarówno z agresją na Ukrainę, jak i ze śmiercią rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. “Dlatego ogłosiłem nałożenie pakietu ponad pięciuset sankcji w odpowiedzi na brutalną wojnę Putina i w odpowiedzi na śmierć Aleksieja Nawalnego. Chciałbym, żebyśmy w tej kwestii mieli jasność: Putin jest odpowiedzialny za śmierć Aleksieja” – stwierdził.


Przypomniał, że wczoraj spotkał się z jego żoną i córką w Kalifornii, gdzie jego córka chodzi do college’u.
“Aleksiej był niezwykle odważnym człowiekiem, podobnie jak jego rodzina. Zapewniłem ją, że spuścizna Nawalnego będzie żywa na całym świecie. My tutaj w Stanach Zjednoczonych chcemy zapewnić, ze Putin poniesie konsekwencje za wojnę za granicą i represje w kraju” – dodał amerykański przywódca.


Joe Biden, po raz kolejny wezwał przewodniczącego Izby Reprezentantów Michaela Johnsona, by poddał pod głosowanie pakiet wsparcia Ukrainy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!