Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził budżet obronny na przyszły rok. Ustawa zyskała szerokie poparcie w Izbie Reprezentantów, zarówno wśród republikanów jak i demokratów – poparło ją 310 kongresmenów przy 118 głosach sprzeciwu.
W ustawie zapisano, że na cele obronne Stany Zjednoczone przeznaczą 886 miliardów dolarów. To rekordowa kwota, o trzy procent wyższa niż zeszłoroczny budżet obronny. Zgodnie z ustawą środki te zostaną przeznaczone między innymi na podwyżki wynagrodzeń dla żołnierzy, rozwój broni hipersonicznej i rozbudowę arsenału nuklearnego. Miliardy dolarów zabezpieczono też na przeciwdziałanie wpływom Chin w regionie Indo-Pacyfiku.
Ustawa przedłuża również wsparcie dla Ukrainy do końca 2026 roku. Zezwala, aby w przyszłym i kolejnym roku budżetowym USA przeznaczyły na ten cel 300 milionów dolarów. Jest to jednak niewielka kwota, zważywszy, że prezydent Joe Biden wnioskował o 61 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy. Taka kwota nie została jednak zaakceptowana przez republikanów, którzy chcą ograniczenia wydatków.
W budżecie zagwarantowano także środki na kontrowersyjny system nadzoru elektronicznego, powszechnie używany przez amerykański wywiad. Pozwala on między innymi na szpiegowanie poczty elektronicznej. Jednocześnie ustawa budżetowa przedłuża o kilka miesięcy obowiązywanie prawa, które zezwala amerykańskim służbom prowadzić nadzór elektroniczny wobec obywateli innych krajów bez nakazu sądowego.
Wczoraj budżet obronny został zatwierdzony przez amerykański Senat. Teraz ustawa musie jeszcze zostać podpisana przez prezydenta Bidena.