Nie żyje Henry Kissinger – amerykański polityk i dyplomata, były doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego i sekretarz stanu USA podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda, profesor nauk politycznych Uniwersytetu Harvarda i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Miał sto lat. Zmarł w swoim domu w Connecticut.
Henry Kissinger, urodzony w 1923 roku w Niemczech w żydowskiej rodzinie, tuż przed wybuchem wojny wyemigrował z kraju, uciekając przed represjami nazistowskimi, najpierw do Wielkiej Brytanii, a później do Stanów Zjednoczonych. Kissinger w latach 1969-77 odgrywał decydującą rolę w amerykańskiej polityce zagranicznej. Sformułował wówczas strategię i podjął się jej realizowania, zgodnie z którą Stany Zjednoczone nie powinny reagować na bieżący rozwój wydarzeń na świecie, lecz aktywnie kształtować stosunki międzynarodowe.
Sprzeciwiał się bipolarnemu spojrzeniu na politykę międzynarodową, zakładającemu podział na Stany Zjednoczone i ich przeciwników, dostrzegał różnicowanie się świata i coraz większą rolę państw rozwijających się, w tym Chin.
To on doprowadził do zawarcia w styczniu 1973 roku układu pokojowego z Wietnamem Północnym, kończącego wojnę wietnamską. Otrzymał za to Pokojową Nagrodę Nobla, przez wielu uznawaną za kontrowersyjną. Jest też uważany za pomysłodawcę dyplomatycznego otwarcia Stanów Zjednoczonych wobec Chin, a także polityki odprężenia w relacjach z ZSRR i rozmów z Moskwą o ograniczeniu zbrojeń strategicznych. Aktywnie działał także na Bliskim Wschodzie na rzecz rozładowania napięć między Izraelem i jego arabskimi sąsiadami, uprawiając tak zwaną dyplomację wahadłową i mediując między stronami.
Henry Kissinger miał wielu krytyków, którzy wytykali mu między innymi wspieranie antykomunistycznych i antydemokratycznych dyktatur, zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej. Uważany był też za stratega, który nie brzydził się żadnymi metodami, aby osiągnąć swój cel.
Po odejściu z rządu i z aktywnej polityki Henry Kissinger założył firmę konsultingową w Nowym Jorku. Pisał też książki i komentował wydarzenia polityczne w mediach.