USA: Administracja J.Bidena uchyliła 26 ustaw federalnych w Teksasie aby zezwolić na budowę muru

5
Fot. KHOU
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Administracja prezydenta J.Bidena ogłosiła w środę, że uchyliła 26 ustaw federalnych w południowym Teksasie, aby zezwolić na budowę muru granicznego, co oznacza pierwsze wykorzystanie przez nią szerokiej władzy wykonawczej, często wykorzystywanej podczas prezydentury Trumpa.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego zamieścił ogłoszenie w Rejestrze Federalnym Stanów Zjednoczonych, podając kilka szczegółów dotyczących budowy w Starr County w Teksasie, która jest częścią ruchliwego sektora Straży Granicznej, w którym występuje „dużo nielegalnego ruchu”. Według danych rządowych w tym roku podatkowym w sektorze Rio Grande Valley obejmującym 21 powiatów odnotowano dotychczas około 245 000 nielegalnych przekroczeń granicy.

„Obecnie istnieje pilna i natychmiastowa potrzeba budowy fizycznych barier i dróg w pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych, aby zapobiec nielegalnemu wjazdowi do Stanów Zjednoczonych na obszarach objętych projektem” – stwierdził Alejandro Mayorkas, sekretarz DHS zawiadomienie.

Ustawa o czystym powietrzu, ustawa o bezpiecznej wodzie pitnej i ustawa o gatunkach zagrożonych to tylko niektóre z przepisów federalnych, od których DHS odstąpiło, aby zrobić miejsce dla budowy, która wykorzysta fundusze ze środków Kongresu na budowę muru granicznego. Zwolnienia pozwalają uniknąć czasochłonnych przeglądów i procesów sądowych kwestionujących naruszenie przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Za rządów Trumpa od 2017 do stycznia 2021 wzdłuż południowo-zachodniej granicy zbudowano około 724 km barier. Gubernator Teksasu Greg Abbott wznowił te wysiłki po wstrzymaniu ich przez administrację Bidena na początku jego prezydentury.

Podjęta w środę decyzja DHS kontrastuje z postawą administracji Bidena, gdy w proklamacji o zakończeniu budowy 20 stycznia 2021 r. stwierdzono, że „budowa ogromnego muru rozciągającego się przez całą południową granicę nie jest poważnym rozwiązaniem politycznym”.

W środowym oświadczeniu CBP stwierdziło, że projekt jest zgodny z proklamacją na rok 2021. „Kongres przeznaczył fundusze na rok budżetowy 2019 na budowę bariery granicznej w dolinie Rio Grande, a DHS ma obowiązek wykorzystać te fundusze zgodnie z przeznaczeniem” – stwierdzono w oświadczeniu. „CBP pozostaje zaangażowana w ochronę zasobów kulturowych i naturalnych kraju oraz wdroży rozsądne praktyki środowiskowe w ramach projektu objętego tym zwolnieniem”.

Oświadczenie wywołało debatę polityczną w administracji Demokratów w obliczu wzrostu liczby migrantów przedostających się przez południową granicę w ostatnich miesiącach, w tym tysięcy, które przedostały się do USA przez Eagle Pass pod koniec września.

„Mur graniczny to XIV-wieczne rozwiązanie problemu XXI wieku. Nie poprawi to bezpieczeństwa granic w powiecie Starr” – stwierdził w oświadczeniu przedstawiciel USA Henry Cuellar. „Nadal sprzeciwiam się marnotrawstwu pieniędzy podatników na nieefektywny mur graniczny”.

„Po latach zaprzeczania skuteczności muru granicznego i innych barier fizycznych ogłoszenie DHS stanowi zasadniczą zmianę w sposobie myślenia administracji: bezpieczny mur jest skutecznym narzędziem utrzymania kontroli nad naszymi granicami” – Dan Stein, prezes Federacji na rzecz amerykańskiej reformy imigracyjnej

„Poczyniwszy to ustępstwo, administracja musi natychmiast rozpocząć budowę muru na granicy, aby zapobiec przenoszeniu nielegalnego ruchu na inne obszary granicy”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

5 COMMENTS

 1. Tak dlugo jak nie beda separowac dzieci od matek tak jak robily to trumpowe bydlaki niech stawiaja nawet 3 ploty. I niech nie szaleja z murem, juz taki byl co pokazywal jaki bedzie wielki bedzie jego mur i jaki dlugi a zbudowal 20 mil . Jak z Chicago do Naperville 😂

 2. To jest tworzenie pozorów, że klika Bidena troszczy się o zabezpieczenie granicy. Zresztą Mayorkas już się zaczął wycofywać z wcześniejszego oświadczenia, że budowa muru na granicy z Meksykiem musi być ukończona. Sytuacja w New York City, w Chicago i innych miastach powoduje otrzeźwienie części demokratów, ale nie kliki w DC. Przyznanie, że mur jest konieczny to przyznanie racji Trumpowi i tego nigdy nie zrobią. Dla tych ludzi liczy się tylko osobisty interes i władza, ale nie dobro Ameryki. Jeżeli Amerykanie nie “wykopią” tych ludzi z DC, to zostaną 100% niewolnikami co częściowo już się stało.

 3. I jeszcze zeby trumpisci nie zabili sie o wlasna bude ze szczescia przeloze na jezyk polski to co jest w tekscie powyzej: w roku 2019 czyli za trumpa i Republikanow przeznaczono kase na budowe 20 mil muru ktora pozniej Biden chcial spozytkowac na innego rodzaju ochrony granicy ( np drony) . Na to republikanie kilkakrotnie sie nie godzili wiec teraz Biden mowi – ok, trzeba wybudowac to co kongres w 2019 uchwalil bo termin uplywa na koniec 2023 roku.Tylko tyle i az tyle, ale Faux Newsowa pralnia mozgow przerabia to tak jakby Biden zorientowal sie ze jednak mur jest potrzebny i prosi o jego budowe. On to wie, to asministracja Obamy gdzie on byl vice budowala mur tam gdzie mial sens , i wybudowala 10 razy tyle co ten prymityw trump naobiecywal

 4. Tramp zbudowal za swej prezydentury tylko 52 mile muru.
  Tak mowia DeSantis i Chrs Christi (wiec politycy z tej samej partii co Trump).
  Za pozostale mile kolesie Trampa wzieli kase do kieszeni (Steve Banon poszedl za to siedziec).

  Zbudowanie 52 mil zajalo Trumpowi 5 lat.
  Obecna administracja zbuduje 20 mil w 3 miesiace.

 5. Fifek ma 100% racji bez sprzeczania sie czy byly to 52 mile czy 22 mile. Dodam ze siedziec to poszedl chyba tylko wspolnik Bannona, Bannon zostal ulaskawiony przez….Trumpa. Nawciskali polmozgom ze robia zrzutke na budowe muru (tego za ktorego mial zaplacic Meksyk), barany kase wplacali a te gigusie kupowali sobie jachty i samochodziki.
  Caly trumpizm

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!