USA: były urzędnik Białego Domu skazany za lekceważenie Kongresu ws. dochodzenia w związku z zamieszkami na Kapitolu

0
zamieszki Kapitol
Fot. NBC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Były urzędnik Białego Domu, Peter Navarro, został skazany w czwartek za lekceważenie Kongresu, ponieważ odmówił współpracy przy dochodzeniu w sprawie ataku na Kapitol Stanów Zjednoczonych w dniu 6 stycznia 2021 roku.

Podczas prezydentury Donalda Trumpa, Navarro pełnił funkcję doradcy ds. handlu w Białym Domu. Po przegranej Trumpa w wyborach prezydenckich, Navarro promował nieuzasadnione twierdzenia Republikanów o oszustwie wyborczym w wyborach w 2020 roku. 

Sędzia Amit Mehta wyznaczył termin odczytania wyroku na 12 stycznia. Navarro został uznany winnym dwóch zarzutów o lekceważenie Kongresu, oba są zagrożone karą do roku więzienia.

Prokuratorzy stwierdzili, że Navarro działał, jakby był “ponad prawem”, gdy zignorował wezwanie do dostarczenia dokumentów i zeznań przed komisję ds. ataku na Kapitol 6 stycznia.

“Peter Navarro dokonał wyboru. Wybrał niezastosowanie się do kongresowego wezwania” – powiedziała prokurator Elizabeth Aloi -“oskarżony wybrał lojalność wobec byłego prezydenta Donalda Trumpa ponad przestrzeganie wezwania”.

Navarro jest drugim współpracownikiem Trumpa, który odpowiada na zarzuty o lekceważenie Kongresu, po byłym doradcy Białego Domu, Steve’ie Bannonie. Bannon został skazany na cztery miesiące więzienia, ale obecnie przebywa na wolności oczekując na apelację.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!