USA: niesłusznie skazany na gwałt uniewinniony po 48 latach

0
Fot. NYPost

Po 48 latach od czasu zakończenia odbywania kary pozbawienia wolności za gwałt na nastolatce, 72-letni Leonard Mack został w końcu uniewinniony. Pomogły wykonane na nowo badania DNA.  

Leonard Mack został skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. 22 maja 1975 roku dwie nastolatki wracały ze szkoły do domu w mieście Greenburgh w stanie Nowy Jork, kiedy zatrzymał je nieznany mężczyzna i wymierzył w nie pistolet. Jedna z dziewcząt została dwukrotnie zgwałcona, drugiej udało się uciec i o zdarzeniu powiadomić policję. Krótko po ataku zatrzymano Macka, który akurat przejeżdżał przez okolicę. Choć mężczyzna miał mocne alibi i inne ubranie niż podejrzany, policja i tak go aresztowała.  Następnie wymierzono mu karę 7 lat więzienia.

Mack nie mógł się pogodzić z wyrokiem. W 2020 roku Mack zwrócił się o pomoc do The Innocence Project – organizacji non-profit, zaangażowanej w uniewinnianie osób niesłusznie skazanych. Ta, po przeprowadzeniu przez nią własnego wewnętrznego śledztwa, zwróciła się w 2022 roku o pomoc do jednostki ds. przeglądu wyroków skazujących prokuratora okręgowego w Westchester. Wtedy zdecydowano się przeprowadzić badania DNA na nowo.

Wyniki wykluczyły, że to Mack był sprawcą gwałtu. Kiedy próbka została przesłana do bazy danych DNA, stwierdzono, że jest zgodna z DNA innego mężczyzny, skazanego za gwałt w Queens dwa tygodnie po zdarzeniu w Greenburgh oraz za przestępstwo na tle seksualnym w 2004 roku w powiecie Westchester. Sprawca przyznał się do gwałtu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!