USA: widzimy realne rozwiązania dyplomatyczne ws. zamachów stanu w Nigrze i Gabonie

0
Pentagon Kirby
Fot. NYpost

Stany Zjednoczone poinformowały, że jest możliwe wypracowanie “realnych rozwiązań dyplomatycznych” w sprawie zamachów stanu w Nigrze i Gabonie. “Dążymy do tego, żeby zapewnić poszanowanie instytucji demokratycznych w obu krajach” – przekazał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby.

W środę w Gabonie doszło do wojskowego zamachu stanu. Dowódcy armii pojawili się w jednej z telewizji i ogłosili, że odsuwają prezydenta i przejmują władzę w kraju. Stało się to kilka dni po tym, jak mieszkańcy Gabonu wybrali na trzecią kadencję prezydenta Alego Bongo. Tymczasowym przywódcą kraju ogłosił się szef straży prezydenckiej. Prezydent Ali Bongo, który rządził krajem od 2009 roku, trafił do aresztu domowego. 

To ósmy w ostatnich trzech latach zamach stanu w byłych francuskich koloniach w Afryce. Miesiąc temu wojsko przejęło władzę w Nigrze, gdzie wojskowa junta obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma. W ostatnim czasie junta zaprezentowała trzyletni plan powrotu do demokracji, który został odrzucony przez kraje Afryki Zachodniej, zrzeszone w organizacji ECOWAS

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!