KE informuje o wniosku Polski o dodatkowe 23 mld euro tanich pożyczek z KPO

0
Fot. warsawinstitute.org
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Komisja Europejska poinformowała o wniosku Polski o dodatkowe 23 miliardy euro tanich pożyczek z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi o pieniądze w ramach programu wspierającego transformację energetyczną. Inwestycje finansowane z unijnego Funduszu Odbudowy dotyczą rozwoju sieci dystrybucji energii elektrycznej na obszarach wiejskich, oraz rozwoju infrastruktury gazowej, by umożliwić zróżnicowanie dostaw błękitnego paliwa, co będzie z korzyścią dla całej Unii.

Z informacji Komisji wynika, że wcześniej złożone projekty na wykorzystanie pieniędzy z KPO zostały zmienione i rozszerzone zgodnie z wytycznymi programu wspierającego przemiany energetyczne. Obejmują one wsparcie dla sieci przesyłowych energii elektrycznej, odnawialnych źródeł energii, magazynowania energii, autobusów nisko i bezemisyjnych oraz morskich farm wiatrowych. 

Polski KPO złożony z ponad 22 miliardów euro bezzwrotnych dotacji i ponad 11 miliardów euro tanich pożyczek Komisja Europejska zaakceptowała w czerwcu ubiegłego roku. Do tej pory pieniądze nie zostały wypłacone, bo Komisja mówi, że spełnione muszą być warunki dotyczące niezależności sądownictwa. Polska jest jednym z pięciu krajów, które nie otrzymały żadnych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, w tym także zaliczek. Oprócz niej w tej grupie są Holandia, Irlandia, Szwecja i Węgry. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!