USA: amerykańscy obywatele mają prawo żądać udostępnienia informacji na ich temat od FBI i każdej federalnej agencji

0
Fot. telemessage.com

Zgodnie z Ustawą o Wolności Informacji (Freedom of Information Act, FOIA) i Ustawą o Ochronie Prywatności (Privacy Act), można zwrócić się do FBI o dostęp do informacji, jakie może posiadać na twój temat.

Zgodnie z FOIA, obywatele amerykańscy mają prawo żądać udostępnienia im dokumentów od każdej federalnej agencji. 

Agencja ta jest zobowiązana do udostępnienia żądanych informacji, chyba że informacje te podlegają jednemu z dziewięciu wyjątków, które chronią prywatność osobistą, bezpieczeństwo narodowe lub pracę organów ścigania.

Aby to zrobić, należy złożyć prośbę o udostępnienie informacji zgodnie z Ustawą o Ochronie Prywatności (Privacy Act). Można to zrobić online lub wysyłając list do FBI. Prośba zgodnie z Ustawą o Ochronie Prywatności jest dostępna tylko dla obywateli szukających informacji o sobie samych lub innej żyjącej osobie.

W archiwum FBI można znaleźć wiele dokumentów już udostępnionych. Archiwum zawiera tysiące dokumentów, w tym akta dotyczące seryjnego mordercy Jeffreya Dahmera, materiały związane z dochodzeniami wobec byłego prezydenta Donalda Trumpa, dokumenty dotyczące znanego porywacza samolotów D.B. Coopera czy astronauty Neila Armstronga.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!