Według danych zebranych przez US News & World Report, średnie czesne w amerykańskich prywatnych uczelniach wzrosło w zeszłym roku o około 4 procent do prawie 40 tysięcy dolarów rocznie. W przypadku publicznej uczelni stanowej koszt ten wyniósł 10,5 tysiąca dolarów, co stanowi roczny wzrost o 0,8 procent dla uczniów z danego stanu i około 1 procent dla uczniów spoza stanu.
W najlepszych uniwersytetach cena wzrasta dużo szybciej. Na przykład Harvard pobiera czesne w wysokości 57,246 dolarów rocznie. Po dodaniu mieszkania, żywności, książek i innych kosztów utrzymania, opłaty wzrastają do około 95,5 tysiąca dolarów. Oznacza to, że po uwzględnieniu inflacji czesne na uczelniach wzrosło od 1963 roku o 747,8 procent.
Według raportu Georgetown University Center on Education and the Workforce, w latach 1980-2020 średnia cena czesnego, opłat, zakwaterowania i wyżywienia wzrosła o 169 procent. Raport wykazał, że w tym samym 40-letnim okresie zarobki amerykańskich pracowników w wieku od 22 do 27 lat wzrosły tylko o 19 procent.
To może wyjaśniać, dlaczego zaufanie Amerykanów do szkolnictwa wyższego spadło do rekordowo niskiego poziomu, wynika z sondażu Gallupa opublikowanego w tym tygodniu. Czerwcowe badania wykazały, że zaledwie 36 procent Amerykanów ma zaufanie do szkolnictwa wyższego. To spadek aż o ponad 20 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2015.
Dlaczego więc ceny studiów rosną tak szybko?
Najwięcej kosztują pensje pracowników uczelni. Uniwersytety wydają obecnie więcej na usługi administracyjne i luksusowe wyposażenia obiektów. Ten rodzaj wydatków wzrósł o 29 procent w latach 2010-2018, w porównaniu do 17 procent wzrostu wydatków na kadrę instruktorską. Mniej środków na uczelnie stanowe przeznaczają też lokalne samorządy. Zgodnie z ostatnią analizą, w latach 2020-2021 stanowe finansowanie szkolnictwa wyższego spadło w 37 stanach średnio o 6 procent.
Dane z College Board wskazują jednak, że cena netto studiów w USA – spada. Według tej niedochodowej organizacji z Nowego Jorku, przeciętny student prywatnej czteroletniej uczelni zapłacił w 2022 roku 32,800 dolarów za czesne, zakwaterowanie i wyżywienie. Po uwzględnieniu inflacji rzeczywista cena płacona za prywatne studia spadła o 11 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. W przypadku uczelni publicznych średnia cena netto wynosi nieco ponad 19 tysięcy dolarów i spadła o 13 procent w ciągu ostatnich pięciu lat.
Inne dane wskazują, że bez uwzględnienia inflacji, średnie zadłużenie z tytułu kredytów studenckich na studiach wzrosło o od 1970 roku aż o 2807 procent, a po jej uwzględnieniu o 317 procent.
Niespłacone zadłużenie kredytowe w Stanach Zjednoczonych wynosi obecnie około 1,6 biliona dolarów.