Przypadki przewlekłego COVID-19 u dorosłych w Stanach Zjednoczonych spadają, ale wiele osób nadal boryka się z objawami – wynika z badań. Odsetek dorosłych w USA zgłaszających objawy, które mogą trwać miesiącami spadł od lata 2022 roku, ale zmiany spowodowane tą chorobą nadal ich dotykają, według nowego raportu opublikowanego przez Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
CDC przeanalizowało dane z Krajowego Sondażu Household Pulse Survey od czerwca 2022 do czerwca 2023 roku. Pytania dotyczące “długotrwałego” Covid-19 zostały dodane do sondażu w czerwcu 2022 roku. Według danych opublikowanych w czwartek w cotygodniowym raporcie CDC dotyczącym zachorowalności i umieralności, odsetek długotrwałego Covid-19 wśród wszystkich dorosłych w USA spadł z 7,5% w czerwcu 2022 roku do 6% w czerwcu 2023 roku.
Wśród dorosłych, zachorowalność na długotrwały Covid-19 spadła z 18,9% do 11% w okresie badania. Dane z badania pokazują, że długotrwały Covid-19 występował najczęściej wśród dorosłych w wieku od 35 do 44 lat.
Badacze zauważyli, że osoby w wieku 50 lat i starsze są bardziej narażone na ciężkie objawy Covid-19, ale nie zidentyfikowali, czy istnieje związek między wiekiem a długotrwałym Covid-19.
Podczas badania około 1 na 4 (26,4%) respondentów z długotrwałym Covid-19 ma trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie do pracy czy do sklepu spożywczego. Ogólnie rzecz biorąc, dane sugerują, że odsetek osób z istotnymi zmianami w codziennym życiu nie zmienił się z upływem czasu.
Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych długotrwałego Covid-19 doświadczyło nawet do 23 milionów osób.
Inicjatywa RECOVER Narodowego Instytutu Zdrowia, uruchomiona w 2021 roku, to program badawczy o wartości 1,15 miliarda dolarów, mający na celu lepsze zrozumienie, leczenie i zapobieganie długotrwałemu Covid-19.
W maju RECOVER opublikowała badanie, w którym zidentyfikowano 12 objawów, które można zaklasyfikować w kategorii objawów długotrwałego Covid-19, są to: pogorszenie funkcjonowania względem aktywności umysłowej lub fizycznej; zmęczenie; zamglony umysł; zawroty głowy; objawy żołądkowo-jelitowe; kołatanie serca; zmiany w potrzebach seksualnych lub zdolności seksualnej; utrata lub zmiana smaku lub zapachu; pragnienie; przewlekły kaszel; ból w klatce piersiowej; i nieprawidłowe ruchy. Związanych z długotrwałym Covid-19 jest ponad 200 objawów, a choroba może wpływać na niemal wszystkie systemy w organizmie, w tym nerwowy, sercowo-naczyniowy, żołądkowo-jelitowy, oddechowy i immunologiczny.