Mona Awad – pisarka z Kanady i Paul Tremblay, jej kolega po fachu z USA, postanowili złożyć pozew do sądu federalnego w San Francisco przeciwko firmie OpenAI – twórcy ChatGPT. Artyści twierdzą, że sztuczna inteligencja generuje bardzo dokładne streszczenia ich książek i oskarżają przedsiębiorstwo o łamanie praw autorskich.
Awad i Tremblay uważają, że ich książki zostały bezprawnie „wchłonięte” i „wykorzystane do trenowania” ChatGPT, ponieważ chatbot generuje bardzo dokładne streszczenia ich powieści.
Pisarze podkreślili w pozwie, że OpenAI nieuczciwie czerpie zyski ze skradzionych tekstów i pomysłów i żądają odszkodowania finansowego w imieniu wszystkich autorów w USA, których prace rzekomo zostały wykorzystane do szkolenia ChatGPT.
To pierwszy pozew przeciwko ChatGPT, który dotyczy praw autorskich. Jak twierdzą jednak eksperci, udowodnienie, że pisarze doznali krzywdy finansowej z powodu szkolenia ChatGPT z wykorzystaniem chronionego prawem autorskim materiału, może być jednak trudne.
Prawnicy pisarzy podkreślają, że praca sztucznej inteligencji opiera się na ludzkiej kreatywności. Jeśli doprowadzi się do wyrugowania prawdziwych twórców, sztuczna inteligencja pożre swój własny ogon.