USA: Sąd Najwyższy odrzucił plan prezydenta ws. umorzenia pożyczek studenckich

0
Fot. fairobserver.com/ zimmytws
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W piątek Sąd Najwyższy odrzucił plan prezydenta Bidena, który zakładał możliwość umarzania pożyczek studenckich w wysokości do 20 tysięcy dolarów, tym samym niwecząc jego kluczową obietnicę z kampanii prezydenckiej z 2020 roku.

Prezydent zadeklarował kontynuację wysiłków prawnych na rzecz wprowadzenia założeń planu. Joe Biden w odpowiedzi na porażkę w Sądzie Najwyższym polecił sekretarzowi ds. edukacji Miguelowi Cardonie rozpoczęcie procesu polegającego na umożliwieniu udzielania umorzenia pożyczek studenckich w “szczególnych” okolicznościach. Począwszy od 1 października administracja prezydenta chce wdrożyć nowy 12-miesięczny program spłat trwający przez rok. W tym czasie Departament Edukacji nie będzie kierował danych pożyczkobiorców, którzy spóźniają się z płatnościami, do agencji kredytowych. Ponadto miesięczne spłaty mają zostać ograniczone do 5% dochodu, czyli zostaną zmniejszone o połowę z obecnego poziomu 10%. Prezydent zapowiedział też skrócenie czasu potrzebnego na umorzenie pożyczek poniżej 12,000 dolarów do 10 lat zamiast 20 lat od zaciągnięcia kredytu.

Zdaniem administracji Białego Domu prawie 90% pomocy z odrzuconego planu trafiłoby do pożyczkobiorców zarabiających mniej niż 75,000 dolarów rocznie. Pomoc nie trafiłaby do osób zarabiających więcej niż 125,000 dolarów. Szacowany koszt budżetu to około 430 miliardów dolarów.

To druga porażka prezydenta w Sądzie Najwyższym w przeciągu dwóch dni.

W czwartek Sąd uznał “politykę afirmatywną” polegającą na promowaniu przyjmowania na amerykańskie wyższe uczelnie osób pochodzących z mniejszości etnicznych za niezgodną z konstytucją. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!