Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ostrzegają lekarzy i urzędników zdrowia publicznego o odnotowanych przypadkach malarii. W Stanach Zjednoczonych od 20 lat nie było ani jednego zachorowania na tę chorobę.
Zwykle, jeśli Amerykanie zachorują na malarię, to podczas podróży za granicę, gdzie jest ona bardziej powszechna. Wektorem malarii przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi osobami są samice komarów z rodzaju Anopheles. Jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą co roku zapada ponad 240 milionów osób, a umiera 1–3 mln (są to głównie dzieci poniżej 5 roku życia).
Naukowcy ostrzegają ludzi, że malaria może stać się bardziej powszechna w Stanach Zjednoczonych w związku z kryzysem klimatycznym i globalnym ociepleniem.
Malaria może również rozprzestrzeniać się poprzez transfuzje krwi czy przeszczepy narządów. Według CDC w Stanach Zjednoczonych przed pandemią Covid-19 było około 2,000 przypadków malarii związanych głównie z podróżami za granice kraju.
CDC poinformowało, że cztery przypadki malarii odnotowano na Florydzie i jeden w Teksasie. Wszystkie cztery zachorowania na Florydzie dotyczą tego samego obszaru. W związku z tym w regionie tym prowadzony jest aktywny nadzór, a władze zdrowia publicznego monitorują i próbują kontrolować lokalną populację komarów. Podobnie sprawa wygląda w Teksasie.
CDC poinformowało, że wszyscy pacjenci z malarią są w trakcie leczenia i u wszystkich następuje poprawa zdrowia.
Ostatni raz w USA odnotowano lokalne przypadki malarii w 2003 roku w powiecie Palm Beach na Florydzie. Zachorowało wówczas 8 osób.
CDC twierdzi, że ryzyko zarażenia się malarią w USA pozostaje „niezwykle niskie”.
Objawy malarii obejmują gorączkę, dreszcze, ból głowy i zmęczenie. Objawy zwykle zaczynają się około 10 dni do 4 tygodni po zakażeniu. Zdarzają się jednak przypadki zachorowań nawet rok po zakażeniu.