Organizacja “Consumers’ Checkbook” weryfikująca ceny za towary i usługi oraz publikująca porady konsumenckie opublikowała raport na temat błędnie naliczanych opłat za opiekę medyczną.
Z tego raportu wynika, że błędy w wystawianych rachunkach za usługi medyczne mogą być bardzo kosztowne dla konsumentów. Przytrafiają się z wielu różnych powodów: często wynikają z nieprawidłowej komunikacji lub jej braku pomiędzy ubezpieczycielami a systemami opieki zdrowotnej. Niekiedy wynika to z posiadania przez konsumentów różnych kontraktów z pracodawcą bądź pracodawcami.
Według danych medycznego magazynu branżowego Hospital Review, w 2016 roku 80 procent rachunków medycznych Amerykanów posiadało jakiś rodzaj błędu.
Raport Consumers’ Checkbook publikuje porady, w jaki sposób można ustrzec się przed tym. Pierwszą jest wstrzymanie się od zapłaty. Kolejnym krokiem kontakt z dostawcą usługi medycznej, celem upewnienia się, że dostawca wystawił wcześniej odpowiedni rachunek firmie ubezpieczeniowej konsumenta. Firma ubezpieczeniowa sprawdza na tym etapie kody dostarczonych usług, zatwierdza roszczenie i wypłaca dostawcy usługi część lub całość kosztów.
Raport zachęca konsumentów do sprawdzenia kodów usług samodzielnie oraz porównania opłat z innymi szpitalnymi systemami opieki – federalne prawa nakazują przejrzyste publikowanie cen za usługi.
Autorzy raportu zwracają uwagę na pomocne narzędzie dostępne w internecie o nazwie “FAIR Health Consumer”, które pokazuje szacunkowe opłaty za setki procedur medycznych, zabiegów i testów – dopasowane do kodu pocztowego zainteresowanej osoby.
Na koniec, w przypadku nie posiadania wystarczającej kwoty do dokonania opłaty, autorzy raportu zalecają poprosić dostawcę usługi o umorzenie opłaty lub długu wynikającego z nieuiszczonej opłaty. Według raportu większość systemów szpitali posiada programy, które służą pomocą osobom, które nie są w stanie opłacić rachunków medycznych. Programy te pozwalają w takim wypadku umorzyć część lub całość długu.