Biały Dom: rozmawiamy o długoterminowym bezpieczeństwie Ukrainy

0
Kirby
Fot. AFP-Yonhap
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Biały Dom potwierdził, że przed szczytem NATO w Wilnie Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z sojusznikami na temat długofalowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby nie odpowiedział na pytanie Polskiego Radia czy miałyby one przypominać model izraelski, o czym mówił ostatnio prezydent Andrzej Duda.

W wywiadzie dla amerykańskiego dziennika Wall Street Journal prezydent Andrzej Duda mówił, że potencjalne gwarancje bezpieczeństwa NATO dla Ukrainy miałyby być wzorowane na “modelu izraelskim”. Dałoby to Ukrainie priorytet w dostępie do zachodniej broni i technologii wojskowej. Zapytany o tę wypowiedź przez korespondenta Polskiego Radia John Kirby nie chciał wchodzić w szczegóły.

„Prowadzimy dyskusje z Ukrainą oraz z naszymi partnerami, w tym sojusznikami z NATO, na temat długoterminowego bezpieczeństwa Ukrainy ale nie jestem w stanie potwierdzić tych konkretnych wypowiedzi” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. John Kirby dodał, że po zakończeniu wojny Ukraina będzie miała zapewnione długoterminowe bezpieczeństwo i dlatego prezydent Biden zgodził się na szkolenie ukraińskich pilotów i potencjalne dostarczenie Ukrainie zaawansowanych myśliwców F-16.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!