USA: M.Błaszczak o dostawach HIMARS

0
178
Fot. Twitter: MON
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Przebywający w Stanach Zjednoczonych wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jeszcze w tym roku polskie wojsko będzie dysponować systemami artylerii rakietowej HIMARS. Szef resortu obrony odwiedził zakłady zbrojeniowe koncernu Lockheed Martin w Camden w stanie Arkansas.

Po rozmowach z przedstawicielami Lockheed Martin Mariusz Błaszczak powiedział, że usłyszał deklarację o gotowości tego koncernu do wzmacniania polskiego przemysłu zbrojeniowego. „To jest korzystne również dla Stanów Zjednoczonych, dlatego że umożliwi zwiększenie skali produkcji HIMARS-ów” – powiedział. Minister poinformował, że jeszcze w tym roku w Polsce powstanie centrum HIMARS, które będzie stanowiło ośrodek produkcji i serwisu tego systemu nie tylko na potrzeby Polski, ale również państw europejskich.

Mariusz Błaszczak dodał, że wkrótce HIMARS-y wejdą na wyposażenie 18. dywizji zmechanizowanej, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo północno-wschodniej części kraju. Polska uzyskała niedawno zgodę Kongresu na zakup 500 wyrzutni HIMARS. Wicepremier Błaszczak poinformował, że negocjacje z Lockheed Martin na temat warunków i terminów zakupów już się toczą. 

Po wizycie w Arkansas szef resortu obrony uda się do Waszyngtonu, gdzie jutro spotka się z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Kolejne punkty jego wizyty w Ameryce Północnej to Chicago oraz Toronto i Ottawa w Kanadzie. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!