Departament Sprawiedliwości ogłosił w piątek zarzuty wobec kilkudziesięciu członków meksykańskiego kartelu Sinaloa, w tym wobec synów Joaquina „El Chapo” Guzmana. Po szeroko zakrojonym śledztwie w sprawie przemytu fentanylu do Stanów Zjednoczonych zarzuty skierowano m.in. wobec Ovidio Guzmána Lópeza, Jesúsa Alfredo Guzmána Salazara i Ivána Archivaldo Guzmána Sálazara. Z nich trzech jedynie Guzmán López przebywa w areszcie w Meksyku.
Prokurator generalny Merrick Garland oraz inni główni prokuratorzy ogłosili akt oskarżenia w trzech różnych okręgach w celu uderzenia w globalną sieć kartelu. 28 oskarżonych osób jest odpowiedzialnych za produkcję i sieć dostaw fentanylu. Wśród nich są osoby kierujące laboratoriami w Meksyku, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji, dostawy broni i nielegalne źródła finansowania oraz obywatele Chin i Gwatemali oskarżeni o dostawy prekursora chemicznego do wytwarzania narkotyku. Konfiskaty fentanylu według U.S. Customs and Border Protection wzrosły o 400% względem 2019. Większość przerzucanej substancji pochodzi od kartelu Sinaloa. Prokurator Garland w trakcie ogłoszenia aktu oskarżenia opisywał również przemoc kartelu, stosowane tortury wobec wrogów, w tym wobec przedstawicieli prawa Meksyku, m.in. rzucanie ludzi na pożarcie tygrysom należącym do synów Guzmana.
Ośmiu z oskarżonych przebywa w areszcie w Kolumbii, Grecji, Gwatemali i w US. Rząd US oferuje $10 milionów za dwóch pozostałych synów Guzmana. Piątkowy akt oskarżenia został wydany w Nowym Jorku, Illinois i w Waszyngtonie. Oprócz oskarżeń, dwie chińskie firmy zostały wprowadzone na listę sankcji przez Biuro Kontroli Aktyw Zagranicznych Skarbu Stanów Zjednoczonych.
Ovidio Guzmán López, został aresztowany w styczniu w Culiacan, obecnie rząd Stanów Zjednoczonych czeka na jego ekstradycję. Dwóch pozostałych braci wraz z Ismael “El Mayo” Zambada nadal prowadzą operacje kartelu.
DEA przeprowadziło śledztwo w 10 krajach: Australii, Austrii, Chinach, na Kostaryce, w Grecji, Gwatemali, Meksyku, Panamie i w Stanach Zjednoczonych.