USA: podpisanie porozumienia ws. rozwoju modułowych reaktorów jądrowych w Polsce

0
Fot. Facebook: Tennessee Valley Authority - Dan Henry/www.danhenryphoto.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przedstawiciele firm z USA, Kanady i Polski podpisali w Waszyngtonie porozumienie o współpracy przy projekcie rozwoju w Polsce projektu modułowych reaktorów jądrowych BWRX-300. Technologię małych reaktorów firma Orlen Synthos Green Energy planuje wdrożyć do floty reaktorów jądrowych w Polsce.

Sygnatariuszami podpisanej w stolicy USA umowy są cztery firmy: amerykańskie GE Hitachi Nuclear Technology i Tennessee Valley Authority, kanadyjska Ontario Power Generation oraz polska firma Synthos Green Energy. W ramach porozumienia firmy te zainwestują łącznie 400 milionów dolarów w rozwój projektu małego reaktora jądrowego i jego komponentów. Firma Orlen Synthos Green Energy planuje wdrożyć tę technologię do floty reaktorów jądrowych w Polsce.

“Dzięki tej umowie Polska uzyskuje dostęp do najnowszej amerykańskiej technologii jądrowej, która jest w tej chwili rozwijana wspólnie przez Polskę, Kanadę i Stany Zjednoczone” – powiedział Polskiemu Radiu prezes Synthos Green Energy Rafał Kasprów.

W ceremonii podpisania porozumienia wzięli udział przedstawiciele amerykańskiego rządu, Senatu i Izby Reprezentantów.

Firma General Electric Hitachi Nuclear Technology jest twórcą technologii BWRX-300 a Tennessee Valley Authority operatorem siedmiu elektrowni jądrowych w USA. Ontario Power Generation to największa firma energetyczną w Ontario, która buduje pierwszy na świecie reaktor BWRX-300.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!