USA chcą przekazać Ukrainie czołgi Abrams i systemy Patriot szybciej, niż planowano

0
Fot. BBC
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone planują przyspieszyć proces przekazywania czołgów Abrams oraz systemów Patriot na Ukrainę.

Według koordynatora komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Johna Kirby’ego Waszyngton już pracuje nad dostarczeniem czołgów Abrams na Ukrainę nieco szybciej, niż wcześniej oczekiwano. “W tym procesie można wprowadzić kilka zmian, aby go przyspieszyć” – powiedział Kirby.

Amerykańskie Patrioty zostaną rozmieszczone na Ukrainie wcześniej, niż pierwotnie planowano – poinformowali przedstawiciele Pentagonu. W najbliższych dniach grupa ukraińskich żołnierzy zakończy w Oklahomie szkolenie z obsługi tych systemów obrony przeciwrakietowej.
65 ukraińskich żołnierzy od połowy stycznia szkoli się z obsługi Patriotów w bazie Fort Sill w Oklahomie. Ponieważ Ukraińcy posiadali podstawową wiedzę na temat obrony powietrznej, czas trwania kursu udało się skrócić. Amerykanie przeznaczyli na szkolenie 10 tygodni, ale Ukraińcy ukończyli je w osiem tygodni. “Ze względu na ich rozległą wiedzę z zakresu obrony powietrznej i doświadczenie w strefie walki, łatwiej im było przyswoić koncepcję Operacji i Obsługi Systemu Patriot” – powiedział dowódca Fort Sill generał brygady Shane Morgan.

W styczniu Stany Zjednoczone ogłosiły, że przekażą Ukrainie swoje czołgi bojowe Abrams M1 – około 30 sztuk.
USA mogłyby wysłać Ukraińcom Abramsy z własnych zapasów, co znacznie przyspieszyłoby ich dostawę w porównaniu z zakupem nowego sprzętu. Ze względów bezpieczeństwa Pentagon prawdopodobnie nie ogłosi dokładnego harmonogramu dostaw czołgów na Ukrainę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!