USA: EPA o nałożeniu limitów na toksyczne chemikalia występujące w wodzie

0
213
Fot. USA Today
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Agencja Ochrony Środowiskowej (EPA) planuje nałożenie limitów na toksyczne chemikalia występujące w wodzie. 

Wodne przedsiębiorstwa użyteczności publicznej dzięki pierwszym narodowym limitom mającym chronić przed szerokim zagrożeniem zdrowia i środowiska, będą zobowiązane prawnie do testowania wody na obecność toksycznych, tzw. wiecznych, chemikaliów oraz do  unowocześnienia obiektów uzdatniania wody.  

W samym stanie Illinois woda pitna dla ponad 660,000 ludzi jest skażona przez przekraczające poziomy proponowanych standardów związki perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe lub w skrócie PFAS. Według Centr Kontroli i Prewencji Chorób niemal każda osoba ma PFAS w swoich ciałach. 

Duże nagromadzenie powoduje raka jąder, nerek, defekty urodzeń, uszkodzenia wątroby, bezpłodność, zaburzenia systemu immunologicznego, wysoki cholesterol i nadwagę, jest również łączone z rakiem piersi i innymi chorobami.  Oczyszczenie organizmu zajmuje lata.  

We wtorek EPA ogłosiło, że zmniejsza limity na koncentrację związków PFAS, zwanych wiecznymi, w wodzie pitnej do 4 cząsteczek na trylion, co w praktyce oznacza 4 krople w basenie o rozmiarze Olimpijskim. Tylko taka ilość, może być aktualnie możliwa do dokładnego wykrycia. 

Substancje PFAS czyli fluoropolimery są wykorzystywane do produkcji środków czyszczenia, materiałów wodoodpornych, plamoodpornych, narzędzi kuchennych, produktów higieny osobistej i wielu innych. 

Testy przeprowadzone przez Departament Zarządzania Gospodarką Wodną w stanie Illinois, wykryły niezagrażającą obecność tej substancji, poniżej nowego proponowanego poziomu, w jeziorze Michigan.   

Wysokie ilości tych substancji w Illinois wykryto w Peorii. W rejonie Chicago 

badania wody wykryły poziomy wyższe od proponowanych w Cary, Channahon, Crest Hill, Fox Lake, Lake in the Hills, Marengo, Rockdale, South Elgin i Sugar Grove. Niektóre z miejscowości zaprzestały użycia najbardziej skażonych źródeł wody pitnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!