USA zaniepokojone propozycjami pokojowymi Chin

0
216
Chiny Ukraina
Fot. Ukrinform
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stany Zjednoczone obawiają się, że Chiny chcą wejść w rolę rozjemcy w wojnie na Ukrainie promując zawieszenie broni. Poinformował o tym koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby komentując zapowiedzianą na przyszły tydzień wizytę Xi Jinpinga w Moskwie. 

Podczas wirtualnego briefingu John Kirby powiedział, że chińskie propozycje pokojowe w sprawie wojny na Ukrainie są bardzo niepokojące. Według Kirby’ego, przedstawiony przez Pekin dwunastopunktowy tak zwany plan pokojowy jest jednostronny i odzwierciedla jedynie rosyjską perspektywę. „Mówi on o zawieszeniu broni, które obecnie byłoby efektywnym uznaniem rosyjskiego podboju. Byłaby to ratyfikacja zdobyczy terytorialnych Rosji i jej próby podbicia siłą terytorium sąsiadów, pozwalając wojskom rosyjskim nadal okupować suwerenne terytorium Ukrainy” – argumentował dodając, że uznanie status quo na Ukrainie prowadziłoby do kolejnych naruszeń Karty Narodów Zjednoczonych. 

John Kirby wyraził nadzieję, że dojdzie do rozmowy telefonicznej Xi Jinpinga z Wołodymyrem Zełenskim, aby chiński przywódca mógł poznać perspektywę ukraińską na rosyjska inwazję.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!