„Wszystko wszędzie naraz” zwycięzcą tegorocznych Oscarów

0
Fot. ABC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

„Wszystko wszędzie naraz” zwycięzcą tegorocznych Oscarów. Obraz Daniela Kwana i Daniela Scheinerta został najlepszym filmem na 95. gali nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

To historia chińskiej imigrantki Evelyn Wang – borykającej się z trudami codzienności matki w średnim wieku. Wspólnie z mężem Waymondem bohaterka prowadzi pralnię samoobsługową. Małżeństwo mierzy się z kłopotami finansowymi firmy i z problemami rodzinnymi. Film łączy elementy kina akcji, komedii i science fiction. Przedstawiano w nim koncepcję wieloświata, a bohaterowie zanurzają się w kolejnych wersjach równoległej rzeczywistości i poznają swoje alternatywne wcielenia. Film był faworytem tegorocznej gali – otrzymał 11 nominacji. Na tegorocznej gali Oscarów „Wszystko wszędzie naraz” zdobył w sumie siedem statuetek. Akademia wyróżniła go także za najlepszą reżyserię, montaż i scenariusz oryginalny. Film otrzymał też trzy statuetki w kategoriach aktorskich. Za rolę Evelyn Wang Michelle Yeoh otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Członkowie Akademii docenili także role drugoplanowe: Ke Huy Quan otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego, a Jamie Lee Curtis – najlepszej aktorki. Statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymał z kolei Brendan Fraser za rolę w filmie „Wieloryb”.

Drugim filmem, który w tym roku zdobył najwięcej statuetek był „Na Zachodzie bez zmian” szwajcarskiego reżysera Edwarda Bergera. Adaptacja powieści Ericha Marii Remarque’a została najlepszym filmem międzynarodowym. W tej kategorii obraz pokonał między innymi polski film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Akademia wyróżniła „Na Zachodzie bez zmian” ponadto za najlepsze zdjęcia, scenografię i muzykę.

„Guillermo del Toro: Pinokio” został uznany za najlepszy film animowany, a „Chłopiec, kret, lis i koń” zdobył nagrodę w kategorii krótkometrażowa animacja. „Nawalny” został laureatem Oscara w kategorii film dokumentalny, a „Zaklinacze słoni” – w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Za najlepszy film krótkometrażowy członkowie Akademii uznali „An Irish Goodbye”.

Najlepszą piosenką okazała się „Naatu Naatu” z filmu „RRR”. Pierwszy raz w historii nagrodzony został utwór pochodzący z indyjskiego filmu. Ponadto „Wieloryb” otrzymał Oscara za charakteryzację, z kolei „Avatar: Istotna wody” – za najlepsze efekty specjalne. W kategorii kostiumy laureatem został film „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”. „Women Talking” otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany, a w kategorii dźwięk zwyciężył „Top Gun: Maverick”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!