Krajowe Centrum Oceny Zagrożeń (NTAC) przy US Secret Service opublikowało raport, analizujący 173 masowe strzelaniny, do których doszło w USA w latach 2016-2020. Wynika z niego m.in., że większość ataków miała miejsce w strefach publicznych, najczęstszymi miejscami ataku były firmy, w tym restauracje i placówki handlu detalicznego, 73 procent łączyło się z użyciem broni palnej, 96 procent napastników było mężczyznami, w tym 57 procent białymi, a 34 procent – czarnoskórymi, 64 procent z nich popełniło wcześniej przestępstwa kryminalne, a 41 procent napastników było uwikłanych w przemoc domową.
NTAC zwróciło uwagę, że większość sprawców ataków była bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Niemal jedna czwarta zamieszczała „niepokojące komunikaty”, jak groźby i posty o samobójstwach, wcześniejszych masowych strzelaninach, czy demonstrujące nienawiść do grup etnicznych.
Większość strzelanin związanych było z relacjami rodzinnymi i romantycznymi. 20 procent napastników doznało traumy w dzieciństwie, w tym przemocy fizycznej lub seksualnej, skierowania do rodziny zastępczej, pobytu w obozie dla uchodźców lub śmierci rodzica.
Za masową strzelaninę w USA definiuje się zdarzenie, w wyniku którego cztery osoby lub więcej zginęły lub odniosły obrażenia. W statystykach tych nie uwzględnia się sprawców strzelanin.
Krajowe Centrum Oceny Zagrożeń (NTAC) zajmuje się m.in. ochroną najważniejszych osób w państwie i ich rodzin.