USA: ponad 250 mln dolarów skradzione za pomocą Zelle w 2022 roku

0
216
Fot. BioCatch
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Zelle jest najbardziej popularnym elektronicznym sposobem transferu pieniędzy w Stanach. Każdego roku miliony dolarów są wyłudzane przez złodziei w nieuczciwych transferach. Wyłudzenia z użyciem Zelle dotyczą sytuacji, w których przestępcy posiadają ważne dane personalne ofiary – pełne imię i nazwisko, adres, cyfry numeru konta. Podają się za przedstawicieli np. bankowych instytucji, w której posiadają swoje konta. 

Przestępcy dzwonią i wytwarzają poczucie nagłej, kryzysowej sytuacji, w której szybka reakcja jest konieczna, żeby na przykład uratować fundusze na koncie. Kolejnym krokiem oszustów jest wysłanie kodu na telefon i przekonanie do wysłania odpowiedzi potwierdzającej typu – “yes”.

SMS taki wystarcza złodziejom aby autoryzować transfer na wysoką kwotę. Zelle nie przetrzymuje funduszy – dostarcza jedynie platformy komunikacji instytucjom finansowym i klientom. Instytucją bezpośrednio kontrolującą transfery Zelle jest firma Early Warning Services. 
Otrzymanie pomocy lub zwrotu od banków było do tej pory trudne. 

Niedawny raport senator Elizabeth Warren wykazał, że nieuczciwe transfery przez Zelle przekroczyły $255 milionów dolarów w samym 2022 roku. 

Federalne prawa i zasady ustalone przez Consumer Financial Protection Bureau, nakładają na banki obowiązek zwrotów za „nieautoryzowane transfery”. Regulatorzy jasno klaryfikują obecnie, że w sytuacji w której przestępcy weszli w posiadanie danych ofiar w nielegalny sposób i dokonali wyłudzenia należy dokonać zwrotu.

Early Warning Services należy do grupy siedmiu banków. Siedem banków będących w posiadaniu i kontrolujących Early Warning Services -zaczęło negocjować i ustalać standardy procedur zwrotów oraz współdzielenie odpowiedzialności z innymi podmiotami zaangażowanymi w sieć  Zelle, aby pomóc oszukanym klientom odzyskać pieniądze. 

Early Warning Services przypomina klientom, że jeżeli wyczują podejrzane zachowanie powinni rozłączyć się i skontaktować z bankiem za pomocą numeru telefonu zapisanego na odwrocie  karty debetowej otrzymanej od banku, aplikacji bankowej lub z oficjalnej strony banku.

Więcej porad dotyczących bezpieczeństwa przy korzystaniu z Zelle można znaleźć pod adresem
 https://www.zellepay.com/financial-education/pay-it-safe.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!