USA: inflacja spadła do najniższego poziomu od ponad roku

0
147
Inflacja USA
Fot. think.ing.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Inflacja w Stanach Zjednoczonych spadła w grudniu do najniższego poziomu od ponad roku – wynika z najnowszych danych. Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 6 i pół procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, co jest najmniejszym wzrostem od października 2021 roku. W listopadzie wzrost wyniósł 7,1 procent. 

W Polsce najnowszy raport dotyczący inflacji wskazuje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły grudniu o 16,6 procent licząc rok do roku wobec 17,5 procent w listopadzie. W Czechach w grudniu inflacja rok do roku wyniosła 15,8 procent i była o 0,4 punktu procentowego niższa, niż w listopadzie. W ujęciu miesięcznym nie odnotowano zmian.  

Z kolei inflacja w strefie euro w grudniu wyniosła 9,2 procent i była o niecały punkt procentowy niższa w porównaniu z listopadem, kiedy wyniosła 10,1 procent. Z danych Eurostatu wynika, że tempo wzrostu cen w eurolandzie jest zróżnicowane, a najszybsze jest w krajach bałtyckich. Na Litwie i Łotwie odnotowano ponad 20-procentową inflację, w Estonii wyniosła ona ponad 17 procent. Dwucyfrowy poziom był jeszcze na Słowacji, we Włoszech, w Holandii, Austrii i Belgii. Najmniej dotkliwe podwyżki cen miała Hiszpania, gdzie inflacja wyniosła 5,6 procent. Według unijnego urzędu statystycznego, główne składowe inflacji to przede wszystkim energia, która w grudniu zdrożała o 25,7 procent, a następnie żywność, alkohol i papierosy. Najwolniej rosły ceny usług – o 4,4 procent.

W Europie najtrudniejsza sytuacja jest w Mołdawii – tam ceny konsumpcyjne wzrosły w grudniu o ponad 30 procent. Eksperci twierdzą, że tak wysoka inflacja w Mołdawii to bezpośredni skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!