J.Kirby o zaangażowaniu Polski w pomoc wojskową dla Ukrainy i o retoryce Kremla

0
155
Kirby
Fot. AFP-Yonhap
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Władimir Putin może sobie twierdzić, że wojna na Ukrainie to jakaś walka przeciwko Zachodowi czy USA, ale wszyscy wiemy, że to stek bzdur — powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Podkreślił też wielkie zaangażowanie Polski w udzielanie pomocy Ukrainie i wzmacnianie NATO.

— Polska jest niesamowitym sojusznikiem, przyjacielem i partnerem nie tylko jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy, ale też we wsparciu Stanów Zjednoczonych we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO — podkreślił Kirby.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej Kirby odniósł się do retoryki Kremla i jego mediów na temat ataku sił ukraińskich na Makiejewkę z użyciem amerykańskiego systemu HIMARS. Ministerstwo obrony w Moskwie potwierdziło śmierć 89 rosyjskich żołnierzy; armia ukraińska informowała o zabiciu około 400 Rosjan.

Rzecznik stwierdził, że widział doniesienia Rosjan o tym, że zniszczyli wyrzutnię HIMARS w odpowiedzi na atak, lecz nie ma żadnych informacji, by to potwierdzić. Odrzucił też narracje o tym, że korzystanie przez Ukraińców z amerykańskiej broni oznacza, że Rosja walczy z USA.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!