Ukraina: amerykańskie Patrioty obronią ukraińskie niebo za kilka miesięcy

0
168
Fot. HowStuffWorks
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W ocenie ekspertów amerykański system obrony Patriot będzie mógł bronić ukraińskiego nieba za kilka miesięcy. Stany Zjednoczone podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie zapowiedziały dostarczenie nad Dniepr tej nowoczesnej broni przeciwlotniczej.

Jak przewiduje ukraiński ekspert do spraw wojskowości Ołeksandr Musijenko, amerykańska broń może być włączona w ukraiński system obrony w następnym roku. Jak zaznaczył, terminy, o których się mówi – to od 3 do 5 miesięcy. Jest to czas niezbędny, aby przeprowadzić szkolenia, przewieźć wyrzutnie Patriot na Ukrainę, integrować do systemu obrony przeciwpowietrznej.

Ołeksandr Musijenko powiedział, że Stany Zjednoczone dostarczą najnowocześniejszą wersję Patriotów, jednak Ukraina, do skutecznej obrony potrzebuje więcej tych wyrzutni. Przewiduje, że będą to udoskonalone Patrioty, które mogą zwalczać rakiety balistyczne, w tym rosyjskie Iskandery, ale też ewentualnie irańskie rakiety. Jak dodaje, jedna bateria jest niedostateczna, bo aby obronić całe terytorium, Ukraina potrzebuje około sześciu takich baterii.

Rosjanie w ostatnich miesiącach za pomocą rakiet dokonali wielu zmasowanych ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku, w sieci przesyłowej występują deficyty prądu. W wielu ukraińskich domach panują długotrwałe przerwy w jego dostawach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!