Demokraci wygrali wybory do Senatu ze stanu Georgia

0
Fot. NBC News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Demokrata, pastor Raphael Warnock pokonał w dogrywce wyborów do Senatu Stanów Zjednoczonych ze stanu Georgia republikanina Herschela Walkera. W ten sposób Demokraci uzyskali w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu przewagę nad Republikanami 51 do 49.

W pierwszej rundzie wyborów do Senatu USA z Georgii, która odbyła się na początku listopada, żaden z kandydatów nie uzyskał 50% głosów. Dlatego, zgodnie ze stanowym prawem, konieczna była dogrywka. Po przeliczeniu ponad 95% głosów Raphael Warnock wyprzedza Herschela Walkera o 1,5%. Ponieważ jednak pozostałe do przeliczenia głosy pochodzą z okręgów demokratycznych, analitycy wszystkich głównych mediów w USA ogłosili zwycięstwo kandydata demokratów. Jego republikański rywal przyznał, że przegrał wybory. 
Przed tegorocznymi wyborami do Kongresu demokraci i republikanie mieli w Senacie po 50 mandatów. Dzięki zwycięstwu w Georgii Demokraci będą mieć 51 a Republikanie 49 miejsc. 

53-letni Raphael Warnock jest politykiem i pastorem kościoła baptystycznego z Atlanty. Od dwóch lat sprawuje funkcję senatora z ramienia partii demokratycznej.

60-letni Herschel Walker jest byłym zawodnikiem futbolu amerykańskiego. Został on wskazany jako kandydat republikanów i był popierany przez Donalda Trumpa. Przegrana Walkera jest w USA powszechnie interpretowana jako porażka byłego prezydenta USA.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!