USA: Instytut Studiów nad Wojną o sytuacji na Ukrainie

0
185
Fot. AP photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną uważa, że Rosja chce nakłonić zachodnich polityków do ustępstw w sprawie Ukrainy.
W codziennej analizie Instytutu, dotyczącej wojny na Ukrainie, napisano, że Rosja próbuje wykorzystać pragnienie negocjacji, jakie wykazuje Zachód, aby stworzyć sytuację, w której zachodni politycy poczują presję, by pójść na ustępstwa. Miałyby one skłonić Rosję do udziału w rozmowach. Autorzy analizy przypomnieli, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał wczoraj przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział z kolei, że może się spotkać z Władimirem Putinem, jeśli będzie on chciał zakończyć wojnę. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powtórzył natomiast żądania, jakie Rosja wysuwała wobec Stanów Zjednoczonych i NATO przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę. 

Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną, Rosjanie prezentują takie stanowisko, aby skłonić Zachód do ustępstw, które miałyby zachęcić Moskwę do udziału w negocjacjach. Ustępstwa te mogłyby objąć ograniczenie wsparcia dla Ukrainy, uznanie włączenia części terytorium tego kraju do Rosji i ograniczenie działań NATO w Europie. Analitycy uważają też, że Rosja chciałaby skłonić Zachód do rozpoczęcia negocjacji bez określenia, czy mają one prowadzić do zawieszenia broni, czy też do trwałego pokoju. Zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną, Rosja skorzystałaby z przerwania działań wojennych, gdyż mogłaby w tym czasie wzmocnić swoje siły przed dalszymi operacjami ofensywnymi.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!