Macron do Bidena: znów musimy stać się towarzyszami broni

0
167
Fot. White House
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Wspólnym celem Stanów Zjednoczonych i Francji jest przeciwstawienie się brutalnej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie – powiedział prezydent Joe Biden witając w Waszyngtonie prezydenta Emanuela Macrona. Francuski przywódca został z najwyższymi honorami powitany w Białym Domu. Obecnie trwają rozmowy bilateralne obu przywódców. 

Po oficjalnej ceremonii powitania francuskiej pary prezydenckiej – z udziałem kompanii reprezentacyjnych, hymnami obu państw i 21 salwami armatnimi – przywódcy USA i Francji wygłosili krótkie przemówienia. Obaj podkreślali historyczne związki, wspólne wartości i bliski sojusz, między innymi wobec trwającej w Europie wojny. 

„Jako sojusznicy w NATO wraz z Unią Europejską, grupą G7 i partnerami na całym świecie, Francja i Stany Zjednoczone stawiają czoła ambicjom Władimira Putina, który dąży do podboju i prowadzi brutalną wojnę Rosji z Ukrainą” – mówił Biden. 

Macron podkreślał historyczny bliski sojusz Francji i Stanów Zjednoczonych. „Gdy wobec agresji Rosji na Ukrainę wojna wraca na europejską ziemię, w świetle kryzysu, z jakim borykają się nasze narody i społeczeństwa, musimy ponownie stać się towarzyszami broni” – mówił Macron. 

Po oficjalnym powitaniu rozpoczęły się rozmowy bilateralne prezydentów USA i Francji. Główne tematy to wojna na Ukrainie, relacje z Chinami, Iran i stosunki dwustronne. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!