USA: w październiku inflacja była niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem

0
125
inflacja pieniądze ekonomia dolar USA inflation
Fot. EFG International
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Stanach Zjednoczonych inflacja w październiku wzrosła o 7,7 procent rok do roku – wynika z danych amerykańskiego Departamentu Pracy. Wskaźnik nadal jednak utrzymuje się na wysokim poziomie, chociaż jest niższy niż w ubiegłym miesiącu.

We wrześniu wskaźnik zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 8,2 procent rok do roku. Od miesięcy utrzymuje się on na bardzo wysokim poziomie. Rekordowo wysokie wskazania odnotowano w sierpniu. Wtedy inflacja wzrosła o 9,1 procent rok do roku i była najwyższa od 40 lat.

W październiku wzrost cen w skali roku był nieco niższy – o 0,5 procent – jednak dynamika utrzymała się w ujęciu miesięcznym. Zarówno we wrześniu, jak i w październiku inflacja wzrosła o 0,3 procent miesiąc do miesiąca.

Z danych Departamentu Pracy wynika, że największy wpływ na wzrost inflacji mają wysokie ceny żywności i energii. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny energii wzrosły w Ameryce o 17,6 procent. Wysoka pozostaje także inflacja bazowa, którą oblicza się po wyłączeniu cen żywności i energii. Obecnie wynosi ona 6,3 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!