Amerykanie śpią za mało. Tak wynika z ostatniego badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie JAMA Network Open. Naukowcy osobno porównywali długość snu między dniami pracy i dniami wolnymi. Przeanalizowano dane zebrane w okresie od 2017 do 2020 roku przez National Health and Nutrition Examination Survey dotyczące snu ponad 9 tysięcy osób w wieku 20 lat i starszych.
Wyniki studiów pokazały, że prawie 30 procent respondentów miało problemy z zasypianiem lub snem, a około 27 procent było bardzo śpiących w ciągu dnia. Analiza wykazała również, że ponad 30 procent śpi o godzinę mniej niż potrzebuje tego ich organizm, a u 10 procent deficyt ten wynosi dwie godziny lub więcej.
Według amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), aby być zdrowym, osoby powyżej 18. roku życia potrzebują co najmniej 7 godzin solidnego snu w nocy. W innym przypadku brak odpowiedniego wypoczynku może spowodować problemy z otyłością, chorobą serca, demencją czy depresją.
Aby przezwyciężyć deficyty snu eksperci sugerują stosowanie technik ułatwiających szybkie zasypianie takich jak: medytacja, głębokie oddychanie i stopniowe rozluźnianie mięśni oraz utrzymywanie tego samego harmonogramu snu w dni wolne od pracy i tym samym „nadrabienie zaległości” w nocnym wypoczynku.
Inne wskazówki, jak przeciwdziałać deficytom snu , obejmują ćwiczenia, unikanie drzemek, unikanie picia kawy po południu i alkoholu w nocy, trzymanie smartfonów i innych urządzeń elektronicznych poza sypialnią oraz branie ciepłej kąpieli przed pójściem do łóżka.