Ponad ośmioprocentowa inflacja w USA

0
153
inflacja pieniądze ekonomia dolar USA inflation
Fot. EFG International
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Mimo spadku cen paliw inflacja w Stanach Zjednoczonych pozostaje wysoka. Według raportu amerykańskiego Departamentu Pracy w sierpniu ceny konsumpcyjne w USA były wyższe niż przed rokiem o 8,3 procent.

W ubiegłym miesiącu inflacja w Stanach Zjednoczonych, która w czerwcu osiągnęła najwyższy od dziesięcioleci poziom 9,1 procent, nieznacznie się zmniejszyła. Spowolnienie wzrostu cen nie było jednak tak duże jak się spodziewano. Po wykluczeniu wahających się zwykle cen paliw i żywności, tak zwana inflacja bazowa wzrosła w ciągu miesiąca o 0,6 procent a w stosunku rocznym o 6,3 procent. W sierpniu ceny paliw w Stanach Zjednoczonych wyraźnie spadły. Amerykanie dużo więcej płacili jednak za wynajem mieszkań, nowe samochody i usługi medyczne. Ceny produktów spożywczych wzrosły w ciągu roku o ponad 13 procent.

W wydanym przez Biały Dom oświadczeniu prezydent Joe Biden zapowiedział bardziej zdecydowaną walkę z inflacją poprzez obniżenie cen leków, usług medycznych oraz energii. Joe Biden podkreślał stabilizację cen oraz fakt, że inflacja przestała rosnąć. Prezydent USA wskazał też na wzrost realnych płac jaki miał miejsce ubiegłym miesiącu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!