USA: inflacja lekko spowolniła

0
210
dolary
Fot. REUTERS/Dado Ruvic
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Inflacja w Stanach Zjednoczonych lekko spowolniła. Według najnowszego raportu Departamentu Pracy w lipcu ceny konsumpcyjne utrzymały się na poziomie z czerwca. Ekonomiście liczą na utrzymanie trendu.

W lipcu w Stanach Zjednoczonych dalej rosły ceny żywności oraz najmu mieszkań, ale staniały surowce energetyczne, używane samochody i bilety lotnicze. Dzięki temu średnie ceny konsumpcyjne utrzymały się na niezmienionym poziomie. Tak zwana bazowa inflacja, która nie uwzględnia wahających się często cen żywności i paliw, pozostała na poziomie 5,9 procent w stosunku rocznym.

Biały Dom z zadowoleniem przyjął nowe wskaźniki inflacyjne. „W połączeniu z dużą liczbą nowych miejsc pracy na poziomie 520 tysięcy i bezrobociem na poziomie 3,5 procent mamy do czynienia z gospodarką, która daje dobre zatrudnienie Amerykanom. Mamy też oznaki, że inflacja staje się bardziej umiarkowana” – mówił prezydent Joe Biden podczas wystąpienia w Białym Domu.

Mimo stabilizacji cen w lipcu inflacja roczna w USA nadal jest wysoka i wynosi 8,5 procent. To jeden z głównych powodów pesymizmu Amerykanów, z których większość uważa, że ich kraj zmierza w złym kierunku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!