Głosowanie w Senacie USA nad przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO

0
125
Fot. NATO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM


W amerykańskim Senacie odbędzie się dziś głosowanie w sprawie ratyfikacji protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do Paktu Północnoatlantyckiego. 

Oba kraje zostały formalnie zaproszone do NATO w czerwcu. Przyjęcie Szwecji i Finlandii do Sojuszu wymaga ratyfikacji przez wszystkich 30 członków.

Debata w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO rozpocznie się przed południem i potrwa kilka godzin. Na dyskusję i głosowanie przywódca demokratycznej większości w Izbie Chuck Schumer zaprosił ambasadorów Szwecji i Finlandii. “Sojusz NATO jest opoką, która gwarantuje demokrację w świecie zachodnim od czasu II wojny światowej” – powiedział Chuck Schumer.

Przywódca demokratów dodał, że przyjęcie Szwecji i Finlandii wzmocni NATO i jest szczególnie potrzebne w świetle rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podczas debaty senatorowie rozpatrzą poprawki do rezolucji akcesyjnej, zgłoszone przez dwóch senatorów republikańskich. Pierwsza mówi o tym, że kraje NATO powinny przeznaczyć co najmniej 2 procent PKB na obronność. Druga, zgłoszona przez uważanego za izolacjonistę senatora Randa Paula, miałaby zapewnić, że użycie przez Stany Zjednoczone sił zbrojnych wskutek uruchomienia Artykułu 5 Paktu Północnoatlantyckiego wymagałoby zgody Kongresu. 

Po zakończeniu debaty nastąpi głosowanie rezolucji w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii. Do jej przyjęcia wymagane jest dwie trzecie głosów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!