USA: hotele zgłaszają niedobór pracowników, informują o poważnych brakach kadrowych

0
126
Fot. hotelmanagement.net
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Popandemiczny wzrost ruchu turystycznego, napędza ilość  pobytów w hotelach oraz zapotrzebowanie na personel. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Hoteli i Lodgingu (American Hotel & Lodging Association) wykazało, że 97% respondentów w całych Stanach Zjednoczonych zgłasza niedobór pracowników, a prawie połowa wszystkich hoteli twierdzi, że ma “poważne braki kadrowe”.

Według Biura Statystyki Pracy USA (U.S. Bureau of Labor Statistics), na czerwiec 2022 roku, zatrudnienie w szeroko pojętym sektorze rekreacji i hotelarstwa spadło o prawie milion 300 tysięcy miejsc pracy, czyli o 7,8% mniej , w porównaniu do lutego 2020 roku. 

Choć wciąż poniżej poziomu sprzed pandemii, to liczba pracowników branży hotelarskiej w Illinois systematycznie rośnie, w samym czerwcu wzrosła do 582,800 osób, co stanowi prawie 16-procentowy wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku i najwyższą miesięczną sumę od początku pandemii – wynika z danych Departament Bezpieczeństwa Pracy w Illinois (Illinois Department of Employment Security). 

Jednak zapotrzebowanie na pracowników wciąż jest tak duże, że niektóre hotele i restauracje zaczęły kupować pracowników od konkurencji oferując im lepsze stawki lub warunki pracy. Wielu restauratorów i hotelarzy oferuję teraz bardzo dogodne warunki pracy i stawki. W chicagowskich hotelach minimalna stawka to 23 dolary za godzinę, plus dodatki. 

 Wolnych miejsc pracy w samym Chicago wciąż jest sporo.  Michael Jacobson, dyrektor generalny Illinois Hotel and Lodging Association, powiedział, że jednego ranka na początku tego miesiąca, tylko na stronie Indeed.com było 3,000 wolnych miejsc w hotelach w Chicago.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!