USA: transpłciowa pływaczka Lia Thomas nominowana do nagrody kobiety roku 2022 w plebiscycie NCAA

0
Fot. The Guardian
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Transpłciowa pływaczka Lia Thomas została nominowana do nagrody kobiety roku 2022 w plebiscycie NCAA, organizacji odpowiedzialnej za rozgrywki sportowe na poziomie uczelnianym. Nominację wystosował Uniwersytet Pensylwanii. 

O transpłciowej pływaczce zrobiło się głośno, gdy wygrała uniwersyteckie mistrzostwa USA w pływaniu stylem dowolnym na dystansie 500 jardów. Światowa Federacja Pływacka wydała wówczas jasny werdykt: transpłciowi sportowcy nie mogą brać udziału w Igrzyskach Olimpijskich.

W czerwcu bieżącego roku Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) przegłosowała zgodę na udział sportowców transpłciowych w zawodach kobiet pod warunkiem, że zawodniczki te przejdą proces zmiany płci przed 12. rokiem życia.

Kilkanaście zawodniczek kadry Uniwersytetu Pensylwanii opublikowało list, w którym skrytykowały możliwość startu Thomas z kobietami.

„Biologicznie rzecz biorąc, Lia ma niesprawiedliwą przewagę nad konkurentkami w kobiecych zawodach. Wspieramy troskę o zdrowie mentalne Lii, ale prosimy Uniwersytet Pensylwanii i władze Ivy League, aby troszczyły się tak samo o nasze” – napisały. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!